PAPIER KRAFT & TOREBKI : NEWSY & INFORMACJE

13
MAR
Ipsum
Papier Kraft
Papier kraft i torebki papierowe
  • Marco
  • 99 wyświetlenia
  • O torebkach

Według odkryć archeologicznych papier znany był już w Chinach kilka wieków przed naszą erą jednak chińscy kronikarze za datę jego powstania przyjmują 106 rok n.e. kiedy to Tsai Lun dzięki przypadkowego wynikowi eksperymentów z jedwabiem uzyskał stosunkowo trwały materiał na którym po wyschnięciu można było pisać. Nie był to oczywiście papier z którego można by wytworzyć np. nasze torebki papierowe jednak pierwszy krok został zrobiony.

Szmaty jedwabne zostały następnie zastąpione lnianymi w celu obniżenia kosztów produkcji. Na kolejny krok w upowszechnieniu papieru na świecie trzeba było czekać aż 700 lat kiedy to Arabowie wzięli do niewoli chińskich papierników, a następnie zmodyfikowali proces produkcyjny zastępując tkaniny skrobią. Choć wytwarzanie papieru rozwijało się od tego momentu szybko to jednak prawdziwy boom przeżyło w po 1845 roku kiedy to Friedrich Gottlob Keller użył jako surowców celulozy i ścier drzewny. Umożliwiło to umasowienie dostępności papieru i rozwój piśmiennictwa.

Współcześnie papier wytwarzany jest z dwóch typów surowców - pierwotnych i wtórnych. Pierwotne wytwarzane są przede wszystkich z drzew (jodła, sosna, buk) czy roślin jednorocznych takich jak bawełna, konopie czy len. Surowce wtórne jak sama nazwa wskazuje pozyskiwane są z odzyskiwanej makulatury, szmat czy tkanin. Z drewna poprzez działanie mechaniczne/chemiczne uzyskiwany jest ścier drzewny, a poprzez działanie chemiczne - masa celulozowa.

Ścier mechanicznie wytwarzany jest metodą rozwłókniania za pomocą ścieraków łańcuchowych, a chemicznie przy wykorzystaniu rafinerów. Warto zauważyć, że drewno świerkowe czy jodłowe jest stosunkowo niekorzystnym surowcem dla ścieru za względu na dużą obecność żywicy co zwiększa koszty produkcji i obróbki. Obecnie ścier wykorzystuje się do wyrobu bardzo wielu rodzajów papierów w tym gazetowego czy do druku książek. Jest on ponadto mniej trwały w porównaniu np. do tradycyjnych technologii opierających się na wykorzystaniu tkanin. Masa celulozowa otrzymywana jest zaś w wyniku procesu roztwarzania poprzez traktowanie surowca włóknistego substancjami siarczanowymi, siarczynowymi lub sodowymi.

Torebki papierowe firmy Marco (producent torebek papierowych) wytwarzane są z papieru Kraft. Jest to papier siarczanowy pozyskiwany z makulatury lub włókien pierwotnych. Może występować w wielu gramaturach (grubościach) oraz wielu kolorach (szarym, brązowym lub białym). W przypadku papieru maszynowo gładzonego wykorzystywane są wyłącznie włókna pierwotne Właśnie dzięki gładzeniu (mechanicznej obróbce) oraz środkom chemicznym uzyskuje on właściwości umożliwiające wiele zastosowań w przemyśle i pakowaniu. Torebki papierowe i papier pakowy z papieru Kraft (niezależnie od typu użytego surowca) wytrzymuje większe obciążenia, a jego struktura jest jednolita co umożliwia nadruk (torebki fałdowe i torebki płaskie).

Istnieje oczywiście wiele innych rodzajów papieru jednak żaden z nich nie ma tak szerokich zastosowań jak opisany wyżej papier Kraft. To nie tylko torebki papierowe i papier pakowy. To setki zastosowań w przemyśle, których na co dzień nawet nie zauważamy.